top of page
Cup of Coffee

מאבק העגלות קפה של עמק חפר

אם עגלות הקפה בישובי עמק חפר חשובות לכם, חשוב שתדעו ותבינו

Coffee Dripper

מי ומה...

עגלות הקפה הן יוזמה פרטית שקיבלה תמיכה מהמועצות האזוריות בתקופת הקורונה בעיקר, כאשר היתה אסורה התקהלות וישיבה בבתי קפה ומסעדות.
הציבור חיפש להמשיך את חייו ולמצוא פתרונות יצירתיים.
זאת היתה שעתן היפה של עגלות הקפה, והתחלת גל הפריחה היפה שלהן בכל הארץ.
בהמשך היתאגדו מספר בתי קפה ומסעדות באזורנו, עמק חפר, והחליטו להחזיר לעצמם את הפרנסה, בטענה שעגלות הקפה מסכנות אותן ולוקחות להם את הפרנסה, ובנוסף משלמות פחות ארנונה והוצאות נוספות.
אכן כך הדבר, עגלות הקפה משלמות פחות ארנונה, אך יש להן גם הרבה הגבלות שמצמצמות את יכולתן לתת את אותו שירות שבית קפה רגיל יכול לתת.

לדעת יותר

עגלות הקפה מתחלקות לשתיים

מה הבעיה?

תביעת המסעדות ובתי הקפה את המועצה בדרישה להגביל את עגלות הקפה כדי לצמצם את היקף העגלות ולהחזיר את הלקוחות לעצמם יצרה אצל המועצה האיזורית עמק חפר מגמה ומדיניות קשוחה הדורשת את הזזת 🤸🏻‍♀️עגלות הקפה יום יום, הכוללת ניתוק התשתיות בסוף יום אחרי 12 שעות עבודה, והחזרתן מדי בוקר.
במצטבר מדובר על עוד 3 שעות עבודה יומיות,מוקדם מאד בבקר,ומאוחר בערב,כשאנחנו כבר עייפים אחרי יום עבודה שלם,הדרישה להזיז את העגלה יומיום מתישה פיזית נפשית וכלכלית.
ההזזה מזיקה באופן חמור לעגלה, למכשירי החשמל ולמכונת הקפה. 
בנוסף, היא פוגעת ביכולת לתת שירות, מעלה את ההוצאות בארבעת אלף שח לחודש ב חמישים אלף שח בשנה בממוצע למפעיל העגלה,וגורמת לעסק להיות בסכנת רווחיות כלכלית.
הדרישה להזיז היא גורם קריטי לקיום העגלות בתוך הישובים,היא תקבע אם יהיו עגלות או לא.

לא כך קורה במועצות אחרות בארץ,שם המדיניות גמישה יותר ומאפשרת תיאום לפי הצורך,כמו כן מגוון קולינרי עשיר יותר בזכות ההיתר להכין מאכלים מיוחדים באופן עצמאי.
אנחנו מבקשים לשקול את התקנות מחדש בפורום של ועדה,ולהקל משמעותית על העגלות הנמצאות בתוך הישובים.
בנוסף לכך ניתנו הגבלות נוספות, אך פחות מהותיות לעצם קיום העגלה, כמו הגבלת המזון שאפשר להגיש ודרישה קפדנית לקנות ממקור שמוכר על ידי משרד הבריאות. דרישה שמורידה את הטריות ומעלה את המחיר, דרישה שמקטינה את הרווחיות, דרישה בהחלט מגבילה אבל עדיין אפשר לחיות עם זה.

Coffee and Book

אז מה עכשיו?

חשוב לציין באופן אובייקטיבי אין לעגלות הקפה שום יתרון בולט על פני בתי הקפה הגדולים והמסעדות,במיוחד מאז חזרנו לשיגרה אחרי תקופת הקורונה,בנוסף מגבלות מזג אויר קיצוני הפוקד אותנו לעיתים מאלץ את הלקוחות לבחור במקומות סגורים ומחוממים או מקוררים בקיץ,מגבלות המטבח,ותנאי שירות ונוחות המתאפשרים בבתי הקפה בלבד,מיקום ועוד.
עגלות הקפה מוגבלות ל 4 שולחנות חוץ בלבד.
אנחנו, בעלי העגלות, טוענים שאפשר למצוא פתרונות יצירתיים במסגרת חוק הרוכלות.
אנחנו טוענים שלא יתכן שגופים גדולים כמו מסעדות ובתי קפה יאלצו ישובים שלמים וקהילות חברתיות, לוותר על הערך החשוב שבמרכז חברתי, תרבותי.
אנחנו כרגע צריכים את עזרתכם,אנחנו בעלי העגלות פונים ומבקשים ממכם חברי הישובים, להצביע ברגלים, להראות נוכחות ואיכפתיות, ולהשתתף במאבק הצודק למען שוויון זכויות ודמוקרטיה כלכלית במועצה שלנו.
לא ניתן יד לשחיתות,בה עסקים גדולים מאלצים את המועצה שלנו על ידי תביעה,לאלץ את חברי הקהילות לוותר על עגלות הקפה,הנותנות לנו כלכך הרבה בתוך הישובים שלנו.
אנחנו לא מבקשים לפעול בצורה לא חוקית,אנחנו מבקשים גמישות באכיפת התקנות,תוך כדי כיבוד החוק,זה אפשרי ונהוג במרבית המועצות והערים.
אנחנו בעלי העגלות לא מתעשרים מעגלות הקפה ופעמים אינספור כמעט לא גומרים את החודש. אנחנו פה כי בחרנו להיתמלא מהנתינה לקהילה. זה גורם אושר לראות ולהרגיש את הסיפוק החברתי של האנשים בישובים מהנוכחות של מקום מפגש נעים וטעים, שמשלב אירועי תרבות כמו סרטים, נגינה, סיפורי ילדים, הדלקת נר חנוכה, שירה בציבור ועוד רגעים קטנים ומתוקים.

Blank Envelopes

כתבו למועצה

אנחנו כעת מבקשים עזרה מהקהילה לשמור על הקהילה. 
קל לפגוע בקהילה,קשה יותר לבנות קהילה.
המאבק הזה הוא מאבק שלכם ובשבילכם.
בבקשה לחצו על הכפתור ושלחו מייל לראשת המועצה וסגן ראש המועצה.
ביחד נעשה שיהיה פה טוב, נעים וראוי לחיים. 
תודה רבה.

Love letter
כתבו למועצה
bottom of page